Hlúpe názory...v cirkvi?

Autor: Barbora Urbanová | 26.9.2012 o 7:59 | (upravené 26.9.2012 o 8:05) Karma článku: 9,11 | Prečítané:  827x

Dve ženy. Poznáte to. Klebetia nad kávou o tom, ako sa majú a ako beží život. Prichádza tretia, čaká tretie dieťa. Rozprúdi sa debata o tom, či sa ekonomicky oplatí mať tretie dieťa, hlavne v tejto dobe. Žena je pevne rozhodnutá, že si dieťa nechá, ale ďalšie jej to silne nedoporučujú, navrhujú aby si dieťa dala vziať a žila pokojný život. Ako ony. Stačí im každej jedno. Žena sa už dávno rozhodla, tretie dieťa si nechala a dokonca časom i to štvrté, piate i šieste. Šťastný koniec. Pre ženu. Obe jej kamarátky však také šťastie nemali. Časom prišli o deti ešte v ich skorom veku. Príbeh končí? Zďaleka nie. Muž, ktorý rozpráva tento príbeh, kňaz, pokračuje vetou: „...A Boh ich potrestal takto za tie ich hlúpe názory...“

Pozerám po okolí, veriaci v laviciach nechápavo krútia hlavami a zopár ortodoxných babičiek prikyvuje hlavou... a toto nie je jediný prípad nevhodne zvoleného príbehu a výberu témy v kostole. Chápem o čo kňazovi ide. Ani ja nie som fanúšik potratov a prerušených tehotenstiev. Ale toto? Skutočne? V poslednej dobe sa ale takéto prešľapy objavujú častejšie a častejšie.

Je skutočne na mieste počuť takúto vec úst kňaza, že niekto prišiel o dieťa kvôli „ hlúpemu názoru“? Myslíte, že Boh je natoľko krutý? Lebo ak áno, potom sa o milosrdenstve a odpúšťaní nemusíme v kostoloch vôbec baviť.

Samozrejme, že je človek zvyknutý vypočuť si nejakú tú prednášku o tom, ako je to všetko zlé a koľko zla je na tomto svete. Vidíme to predsa v správach. Každý deň sledujeme v novinách vraždy, násilie, nehody a iné podvody. Samotný svet nás utvrdzuje v tom, že je to horšie a horšie, na zemi nie je kúsok pokoja a mieru. Ľudia teda z pochopiteľných dôvodov hľadajú útechu a pokoj v rôznych náboženstvách. Niektorí sa dajú na budhizmus, iní hľadia do judaizmu a podobne. Venujeme sa numerológii, kabale a scientológii. No a ešte okrem toho – ako je u nás na Slovensku zvykom samozrejme kresťanstvu.

Dúfame, že tam aspoň nájdeme pokoj v milosrdnom náručí Boha, ktorý nás má rád ako otec svoje deti. Aj vy ste z Boha mali ten pozitívny dojem? Zabudnite na to! Keď prídete do kostola, jediné, čo si vypočujete je to, ako vás Boh potrestá za názory, skutky a dokonca i každú jednu myšlienku, ktorá vám preblesne hlavou. ( Ak by tomu bolo tak, určite by si Boh radšej ponechal dinosaury, nie?) Pretože - čo na tom, že chodíte na spoveď a snažíte sa. Je úplne jedno kto ste a čo sa snažíte robiť. Aj tak nakoniec vás čaká peklo. A že vraj Božie milosrdenstvo? No ... pravda. V Biblii sa tam niekto o tom zmieňuje. Ale to je len okrajová informácia. Podstatné je, že všetka mládež je skazená, svet ide dolu vodou a človek tak postupne rozmýšľa, či sa napriek všetkému oplatí ešte snažiť sa.

Mám pocit, že by sa na seminároch mali kňazi učiť aj iné veci, ako len teológiu a dogmatiku. Navrhovala by som kurzy tvorivého písania, rétoriky, alebo i sociológiu, filozofiu ( nie len tú náboženskú), históriu a psychológiu. Tak by sa nemohlo stať, že si vypočujeme prednášku o treste za „ hlúpe názory“, alebo to, že väčšina starých a dlhovekých ríš (Inkovia, Aztékovia, Egypťania a dokonca i Rímska ríša) zanikli najmä kvôli tomu, že sa zameriavali iba na materiálne veci. Z kázní chodíme ubití a umoralizovaní. Väčšinou s nemým úžasom krútiac hlavami nad tým, ako si niekto pospájal isté veci a totálne ich prekrútil ( česť výnimkám – lenže tých je skutočne mizivá časť). Radšej by som, aby sme sa každú nedeľu z kostola vracali povzbudení a naladení do nového dňa a nie vracať sa odtiaľ hundrúc a znechutene krútiac hlavou nad tým, čo nové si na nás zas „ vymysleli“.

Nechcem ale ani tvrdiť, že by nám mali kňazi masírovať bruchá a tvrdiť, že sme najlepší a najúžasnejší a čo tam po tom, keď urobíme nejaký prešľap. Veď Boh nám to odpustí... Nie. Ale správna miera upozornenia na problém a povzbudenie k pozitívnej činnosti bolo už dávno dr. Pawlovom uznané ako lepšia cesta na dosiahnutie cieľa.

A prečo takto zostra? Ani neviem... je to len taký zvyk. Z kostola. J

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?