Hlúpe názory...v cirkvi?

Autor: Barbora Urbanová | 26.9.2012 o 7:59 | (upravené 26.9.2012 o 8:05) Karma článku: 9,11 | Prečítané:  819x

Dve ženy. Poznáte to. Klebetia nad kávou o tom, ako sa majú a ako beží život. Prichádza tretia, čaká tretie dieťa. Rozprúdi sa debata o tom, či sa ekonomicky oplatí mať tretie dieťa, hlavne v tejto dobe. Žena je pevne rozhodnutá, že si dieťa nechá, ale ďalšie jej to silne nedoporučujú, navrhujú aby si dieťa dala vziať a žila pokojný život. Ako ony. Stačí im každej jedno. Žena sa už dávno rozhodla, tretie dieťa si nechala a dokonca časom i to štvrté, piate i šieste. Šťastný koniec. Pre ženu. Obe jej kamarátky však také šťastie nemali. Časom prišli o deti ešte v ich skorom veku. Príbeh končí? Zďaleka nie. Muž, ktorý rozpráva tento príbeh, kňaz, pokračuje vetou: „...A Boh ich potrestal takto za tie ich hlúpe názory...“

Pozerám po okolí, veriaci v laviciach nechápavo krútia hlavami a zopár ortodoxných babičiek prikyvuje hlavou... a toto nie je jediný prípad nevhodne zvoleného príbehu a výberu témy v kostole. Chápem o čo kňazovi ide. Ani ja nie som fanúšik potratov a prerušených tehotenstiev. Ale toto? Skutočne? V poslednej dobe sa ale takéto prešľapy objavujú častejšie a častejšie.

Je skutočne na mieste počuť takúto vec úst kňaza, že niekto prišiel o dieťa kvôli „ hlúpemu názoru“? Myslíte, že Boh je natoľko krutý? Lebo ak áno, potom sa o milosrdenstve a odpúšťaní nemusíme v kostoloch vôbec baviť.

Samozrejme, že je človek zvyknutý vypočuť si nejakú tú prednášku o tom, ako je to všetko zlé a koľko zla je na tomto svete. Vidíme to predsa v správach. Každý deň sledujeme v novinách vraždy, násilie, nehody a iné podvody. Samotný svet nás utvrdzuje v tom, že je to horšie a horšie, na zemi nie je kúsok pokoja a mieru. Ľudia teda z pochopiteľných dôvodov hľadajú útechu a pokoj v rôznych náboženstvách. Niektorí sa dajú na budhizmus, iní hľadia do judaizmu a podobne. Venujeme sa numerológii, kabale a scientológii. No a ešte okrem toho – ako je u nás na Slovensku zvykom samozrejme kresťanstvu.

Dúfame, že tam aspoň nájdeme pokoj v milosrdnom náručí Boha, ktorý nás má rád ako otec svoje deti. Aj vy ste z Boha mali ten pozitívny dojem? Zabudnite na to! Keď prídete do kostola, jediné, čo si vypočujete je to, ako vás Boh potrestá za názory, skutky a dokonca i každú jednu myšlienku, ktorá vám preblesne hlavou. ( Ak by tomu bolo tak, určite by si Boh radšej ponechal dinosaury, nie?) Pretože - čo na tom, že chodíte na spoveď a snažíte sa. Je úplne jedno kto ste a čo sa snažíte robiť. Aj tak nakoniec vás čaká peklo. A že vraj Božie milosrdenstvo? No ... pravda. V Biblii sa tam niekto o tom zmieňuje. Ale to je len okrajová informácia. Podstatné je, že všetka mládež je skazená, svet ide dolu vodou a človek tak postupne rozmýšľa, či sa napriek všetkému oplatí ešte snažiť sa.

Mám pocit, že by sa na seminároch mali kňazi učiť aj iné veci, ako len teológiu a dogmatiku. Navrhovala by som kurzy tvorivého písania, rétoriky, alebo i sociológiu, filozofiu ( nie len tú náboženskú), históriu a psychológiu. Tak by sa nemohlo stať, že si vypočujeme prednášku o treste za „ hlúpe názory“, alebo to, že väčšina starých a dlhovekých ríš (Inkovia, Aztékovia, Egypťania a dokonca i Rímska ríša) zanikli najmä kvôli tomu, že sa zameriavali iba na materiálne veci. Z kázní chodíme ubití a umoralizovaní. Väčšinou s nemým úžasom krútiac hlavami nad tým, ako si niekto pospájal isté veci a totálne ich prekrútil ( česť výnimkám – lenže tých je skutočne mizivá časť). Radšej by som, aby sme sa každú nedeľu z kostola vracali povzbudení a naladení do nového dňa a nie vracať sa odtiaľ hundrúc a znechutene krútiac hlavou nad tým, čo nové si na nás zas „ vymysleli“.

Nechcem ale ani tvrdiť, že by nám mali kňazi masírovať bruchá a tvrdiť, že sme najlepší a najúžasnejší a čo tam po tom, keď urobíme nejaký prešľap. Veď Boh nám to odpustí... Nie. Ale správna miera upozornenia na problém a povzbudenie k pozitívnej činnosti bolo už dávno dr. Pawlovom uznané ako lepšia cesta na dosiahnutie cieľa.

A prečo takto zostra? Ani neviem... je to len taký zvyk. Z kostola. J

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S nádchou na urgentný príjem? Zaplatíte desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

DOMOV

Na draho prenajatú limuzínu si šéf štátnej firmy vybavil aj majáky

Akciovka pre Bačíka nevýhodne prenajímala limuzínu.

KOMENTÁRE

Čo bráni Ficovi postaviť sa proti extrémistom?

Vláda nad verejný záujem postavila vlastný záujem o prežitie.


Už ste čítali?